Menu Zamknij

Endokrynolog: Czy guzki tarczycy są niebezpieczne?

dobry-endokrynolog-warszawa-lekarz-metro-ursynow-prywatnie-gabinet-tarczyca-usg-marcin-zach biopsja USG

Czy guzki tarczycy są groźne dla zdrowia?

Guzki tarczycy są dosyć powszechne. Od kiedy zaczeto jodować sól guzki tarczycy na pewno występują rzadziej.

Guzki tarczycy występują cześciej u kobiet. Ma to zwiazek z estrogenami.

Choroba guzkowa tarczycy bardzo rzadko jest groźna. Oceniamy, czy guzki są groźne, czy nie w badaniu USG. Każdy guzek powinien byc w dwóch płaszczyznach oceniony pod względem ryzyka złośliwości. Do tewgo mamy tez specjalne klasyfikacje.

Jesli oceniający endokrynolog uzna, że guzek spełnia kryteria złośliwości, to taki guzek może być poddany biopsji cienkoigłowej.

Biopsja ceinkoigłowa guzka tarczycy – badanie

Jest to bezpieczne badanie, wykonywane pod kontrola USG, igiełka jest bardzo cienka. Pacjenci przychodzący na to badanie są tacy przerażeni, że będa ich kłuć w szyję, a potem zdziwieni, że  tak mało ich bolało i jest tak mało inwazyjne. To trwa tylko kilka sekund.

Patolog uzyskuje rozmaz komórek tarczycowych, pisze raport biopsyjny i ocenia, czy to za zmiany łagodne czy wymagające operacji czy zmiany złośliwe.

Czy guzki tarczycy bolą?

Gdy guzek tarczycy rośnie, w jego centrum robi się niedokrwienie i może dojść do wylewu do guzka, co najcześciej budzi ogromne przerażenie pacjenta. Początkowo na szyi jest niewielka bolesność, a  następnie bardzo szybko narasta guz.

Najcześciej okazuje się, że jest to zmiana pokrwotoczna, czyli w USG mozemy stwierdzić wylew do guzka tarczycy  i najcześciej jest to zmiana łagodna.

Może być szybkorosnący guz nowotworowy, ale on nigdy nie rośnie tak szybko jak budzący przerażenie guz pokrwotoczny.

Gdy boli mnie szyja…

Bolesność szyi daje też taki rodzaj zapalenia, wystepujący 2-3 tygodnie po infekcji wirusowej (zapalenie podostre tarczycy). To nie jest choroba zwiazana z guzklkami tarczycy, ale następuje bardzo silny ból szyi. Najczęściej pacjent jest leczony antybiotykami  i chodzi do laryngologa, bo ból promieniuje do uszu. Dodatkowo jest stan podrogączkowy, więc moze budzić to niepokój pacjenta.

Czy guzki tarczycy mogą same zniknąć?

Jeżeli mają charakter lity, to najcześciej nie. Jeśli mają charakter płynowy to czasami dochodzi do resorpcji cześci płynu. Nawet znacznych rozmiarów płynowy guzek tarczycy potrafi  zniknąć do zera. Najczesciej musimy mu jednak pomóc, absorbując część płynu.

Skąd się biorą guzki tarczycy?

Tego nie wiemy.

 

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia –
dr Marcin Żach – endokrynolog, Warszawa

dobry-endokrynolog-warszawa-lekarz-metro-prywatnie-gabinet-tarczyca-usg-marcin-zach

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *